حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در مراسم سی و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (رحمه‌الله)

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در اجتماع پرشكوه، عظیم و پرشور مردم قدرشناس و وفادار در سی‌و‌چهارمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، امام راحل را از سرآمدان تاریخ ایران خواندند.

1402/03/14
|
15:11

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی با تبیین 3 تحول بزرگی كه امام در سطح كشور، امت اسلامی و سطح جهان بوجود آورد، گفتند: «ایمان» و «امید» امام، عامل نرم‌افزاری و بوجودآورنده‌ی این تحولات عظیم تاریخی بود و هركسی و هر مجموعه و جریانی كه به «ایران، منافع ملی، بهبود اوضاع اقتصادی، پیشرفت كشور و عزت ملی» علاقه‌مند است، باید همه سعی خود را در تقویت «ایمان» و «امید» مردم و جامعه به كار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، امام بزرگوار را پرچم برافراشته رسالت‌های الهی در عصر جاهلیت‌های مسلح قرن‌های اخیر خواندند و با اشاره به نیاز همه مسئولان و مردم به خصوص جوانان به شناخت ابعاد این شخصیت عظیم، افزودند: امام نه فقط سرآمد روزگار ما بلكه از سرآمدان تاریخ ایران است كه هیچكس و هیچ جریانی قادر به حذف او از حافظه تاریخ و یا تحریفِ «موثر، طولانی و ماندگار» او نخواهد بود؛ چرا كه خورشید را نمی‌توان پشت ابر پنهان كرد.

ایشان با اشاره به ابعاد شگفت‌انگیز شخصیت امام در «دانش‌های دینی، ایمان و تقوا، استحكام شخصیت و قوت و اراده، قیام لله و سیاست‌ورزی انقلابی، و ایجاد تحول در نظام بشری»، افزودند: جمیع این ابعاد در هیچ‌یك از سرآمدان تاریخ ایران دیده نمی‌شود؛ به همین علت امامِ یگانه ما، همیشه زنده خواهد بود و چهره درخشان خود را با صدای رسا به همه معرفی خواهد كرد.

رهبر انقلاب در تبیین تحولات بی‌سابقه‌ای كه امام در ایران، امت اسلامی و جهان ایجاد كرد، گفتند: امام با بوجودآوردن انقلاب اسلامی و پیروزی آن بدست مردم، ساخت سیاسی سلطنتی را به مردم سالاری، حكومتی دست‌نشانده و ذلیل را به نظامی مستقل و متكی بر عزت ملی، رژیمی ضد دین را به نظامی اسلامی، استبداد را به آزادی و بی‌هویتی را به هویت ملی تبدیل كرد و یك ملت چشم‌دوخته به دست اجانب را به نیروی معجزه‌آفرین «ما می‌توانیم» مجهز ساخت كه برطرف‌كننده همه مشكلات حال و آینده خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح ابعاد تحول امام در سطح امت اسلامی، به ایجاد بیداری اسلامی، تحرك و آمادگی نسبی در امت اسلامی و تبدیل مسئله فلسطین به موضوع اول جهان اسلام اشاره كردند و گفتند: امام در كالبد افسرده ملت فلسطین جان دمید و اكنون روز جهانی قدس نه تنها در ایران بلكه در پایتخت كشورهای غیر اسلامی هم به صحنه حمایت از مظلومان فلسطینی تبدیل شده است.

خروج از انفعال در مقابل مادی‌گری و جلب توجه ملت‌ها به معنویت، محور اصلی تحول امام در سطح جهان بود كه رهبر انقلاب با اشاره به آن، گفتند: آن شخصیت عظیم، رنگ معنوی را در دنیا احیا كرد كه هجوم شدید مراكز سیاسی و رسانه‌ای سلطه‌گران به مسائل و موضوعات معنوی و تلاش مبتذل آن‌ها برای ترویج مادی‌گری، واكنشی در مقابل این تحول است.

سخنان رهبر انقلاب در جمع انبوه بی‌شمار مردم در حرم مطهر امام خمینی، با بررسی عوامل سخت‌افزاری و نرم‌افزاریِ كمك‌كننده به امام بزرگوار در روند تحول‌آفرینی‌های تاریخی ادامه یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، صفحات كاغذ و نوارهای ضبط صوت را تنها عوامل سخت‌افزاری امام برای رساندن پیام‌ها و سخنان‌شان به مردم برشمردند و تأكید كردند: آنچه امام را به آن فعالیت‌های معجزه‌آسا قادر ساخت،‌ دو عامل مهم نرم‌افزاری یعنی «ایمان» و «امید» بود.

ایشان با اشاره به سخنان استاد شهید مطهری بعد از ملاقات با امام خمینی در پاریس، افزودند: مطهری كه خود كوه ایمان بود، در امام چهار ایمان مشاهده كرد: ایمان «به هدف، به راه، به مردم و بالاتر از همه، ایمان به خدا».

رهبر انقلاب ایمان به خداوند را در مسیر امام یعنی مبارزه با دشمنان خدا، به معنای ایمان و اعتماد به وعده‌های الهی دانستند و با استناد به آیات متعدد قرآن مجید، افزودند: پروردگار وعده داده است كه هركس او را یاری كند، از نصرتش برخوردار شود؛ وعده داده كه گام‌های مومنان را ثابت و مستحكم گرداند، مدافع مومنان باشد و حق و هرچیزی را كه به نفع مردم است، ماندگار سازد و باطل را همچون كف روی آب، دچار زوال و نیستی كند.

ایشان با فاصله‌گذاری میان اسلامی كه امام به آن مومن بود با اسلام سرمایه‌داری و اسلام التقاطی روشنفكرانِ بی‌اطلاع، افزودند: امام به اسلام كتاب و سنت همراه با اجتهاد متقن و فهم درست، ایمان داشت و برداشت‌های به اصطلاح روشنفكران مدعی اما بی‌خبر از اسلام را قاطعانه رد می‌كرد؛ همانطور كه با اسلام افراد متحجر مخالف بود كه با برداشتی سطحی احكام سیاسی،‌ حكومتی و اجتماعی اسلام را رد و بی‌مسئولیتی را ترویج می‌كنند.

رهبر انقلاب درباره بُعد دیگری از ایمان امام یعنی «ایمان به مردم»، گفتند: امام با درك عمیق آیات الهی، به انگیزه‌ها و عمل مردم از جمله به رای آن‌ها، اعتماد و اعتقاد عمیق قلبی داشت و در مقابل برخی اظهار نگرانی‌ها می‌گفت «من مردم را بهتر و بیشتر از شما می‌شناسم».

ایشان، وفاداری ملت به راه امام، بردباری و ایمان خانواده‌‌های شهدا، مجاهدات جوانان و اجتماعات عظیم مردم در بزرگداشت دین و مسائل دینی و انقلابی را نشان‌دهنده صحت و عمق شناخت امام از ملت دانستند و افزودند: تعبیر «جمهوری» در نام حكومت یعنی جمهوری اسلامی، ناشی از اعتماد و اعتقاد امام بزرگوار به مردم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان نمونه‌ای از عمق تفكرِ مبنایی امام خمینی به جمهوریت، گفتند: امام(رض) همانگونه كه در اواخر عمر تصریح كردند به اولین رئیس جمهور رای نداده بود، اما چون برای مردم اعتبار قائل بود، حكم همان رئیس جمهور را تنفیذ كرد.

رهبر انقلاب در تبیین «امید» به عنوان دومین عامل نرم‌افزاری در چندین دهه فعالیت تحول‌آفرین امام گفتند: «امید» عنصر دائم و موتور حركت امام عظیم‌الشأن بود؛ به‌گونه‌ای كه در دهه 20 از قیام لله سخن می‌گفت، در دهه چهل عملا وارد میدان قیام شد و در دهه 60، در دل طوفان‌های مهیب نظامی-امنیتی و سیاسی، خم به ابرو نیاورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، امید دائم امام و پرهیز همیشگی ایشان از یأس را ناشی و متكی بر ایمان آن شخصیت جاودانه برشمردند و گفتند: امام همانگونه كه خود می‌فرمود، هیچگاه دچار ناامیدی نشد و معتقد بود وقتی ملت چیزی بخواند، حتما محقق می‌شود. ایشان با اشاره به تأثیر متقابل و فزاینده ایمان روشن و امید حقیقی بر یكدیگر، افزودند: امید با حركت همراه است و با تنبلی نمی‌سازد و كسانیكه برای رسیدن به سرمنزل مقصود، به بی‌تحركی و نشستن روی می‌آوردند در احادیث مذمت شده‌اند.

رهبر انقلاب پس از برشمردن ابعاد ایمان و امید امام، آحاد ملت بخصوص جوانان خوش‌روحیه و پُر تلاش كشور را به عمل به درس‌های امام بزرگوار برای پیمودن راه طولانی و انجام كارهای بزرگ پیشِ رو فراخواندند و گفتند: بدون تردید مهمترین درس و توصیه ایشان به ما، ادامه دادن راه او، نگهبانی از میراث او و دنبال كردن تحول سه گانه‌ای است كه در سطح كشور، امت و جهان ایجاد كرد.

ایشان اقتضائات و ابزارهای لازم برای دنبال كردن راه و هدف امام را متفاوت از شیوه‌های 40 سال قبل دانستند و در عین حال افزودند: البته جبهه‌بندی‌ها عوض نشده و امروز هم مانند دیروز، جبهه استكبار، جبهه صهیونیست‌ها و جبهه زورگویان متجاوز در مقابل ملت ایران صف كشیده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته تفاوت جبهه‌بندی امروز با دیروز این است كه ملت ایران قوی‌تر و آنها ضعیف‌تر شده‌اند.

رهبر انقلاب از فراموش كردن این جبهه‌بندی به دره‌ای خطرناك در مقابل ملت یاد كردند و با تأكید بر اینكه هر گاه این جبهه‌بندی را فراموش كردیم ضربه خوردیم، گفتند: تحول‌آفرینی‌های امام بزرگوار، دشمنان سرسخت، پر بغض و كینه، جنایتكار و متجاوزی دارد كه ملت ایران برای مقابله با آنها باید به همان نرم‌افزار امام بزرگوار یعنی ایمان و امید مجهز باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مردم، جوانان، نخبگان، هسته‌های انقلابی و مجموعه‌های سیاسی گفتند: هر كسی كه دوستدار ایران و منافع ملی و بهبود اوضاع اقتصادی، و به دنبال اصلاح مشكلات رنج‌آور اقتصادی و معیشتی، و در پی جایگاه با عزت ایران در نظم جهانی پیشِ رو است، باید برای ترویج و زنده ماندن ایمان و امید در كشور تلاش كند.

ایشان با اشاره به این واقعیت كه بر خلاف خیال اشتباه برخی افراد، «دشمنی‌های استكبار و صهیونیسم جهانی با ملت ایران، بر اثر عقب‌نشینی‌های موضعی كمرنگ یا محو نمی‌شود» خاطرنشان كردند: در موارد متعددی عقب‌نشینی‌های ما موجب شد آنها جلو آمدند و بیشتر متعرّض شدند؛ چرا كه هدف اصلی آنها بازگرداندن ایران به دوران قبل از انقلاب یعنی دوران وابستگی و بی‌هویتی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه افزودند: در برخی دولت‌های این چند دهه، افرادی معتقد به عقب‌نشینی و امتیاز دادن بودند اما در یكی از این دولت‌ها، همان كشوری كه در مقابل آن عقب‌نشینی كرده بودیم، برای رئیس‌جمهور ما كیفرخواست صادر كرد و او را به دادگاه غیابی كشاند و یا در دولت دیگری كه گویا متأسفانه به آمریكایی‌ها كمك هم شده بود، آنها ایران را محور شرارت نامیدند.

ایشان هدف اصلی تلاش دشمنان را «تضعیف ایمان مردم و خاموش كردن شعله امید در دل‌ها» برشمردند و گفتند: حفظ استقلال و عزت و منافع ملی، وابسته به حفظ ایمان و امید است و در این چند دهه، دستگاههای عنود و لجوج استكبار و دستگاههای امنیتی و سیاسی و مالی آنها هر كاری توانستند برای تضعیف ایمان و امید انجام دادند كه در موارد معدودی هم پیشرفت كردند اما در اغلب موارد به توفیق الهی مغلوب و منكوب ملت ایران شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آخرین حلقه از سلسله تلاش‌های دشمنان البته تا امروز را، اغتشاشات پاییز گذشته خواندند و در تبیین اجزای شكل‌دهنده آن گفتند: طراحی جامع این اغتشاشات در اتاق‌های فكر كشورهای غربی انجام، و اجرای آن با پشتیبانی مالی، تسلیحاتی و رسانه‌ای گسترده دستگاههای امنیتی غرب و پادویی عناصر خائن و مزدورانِ پشت‌كرده به وطن و عوامل سیاست‌های خصمانه علیه ایران همراه شد. البته تركیبی از معدودی مغرض و تعداد بیشتری افراد غافل و احساساتی و كم‌عمق، و جمعی هم از اراذل و اوباش، پیاده نظام این حركت در داخل كشور بودند.

رهبر انقلاب با برشمردن برخی اقدامات عمیقاً خصمانه غربی‌ها در این اغتشاشات همچون آموزش صریح ساخت بمب دستی در رسانه‌های خارجی، ترویج شعارهای تجزیه‌طلبانه و حركات مسلحانه، عكس یادگاری گرفتن سیاستمداران ارشد برخی دولت‌های غربی با مزدوران بظاهر ایرانی و شكنجه و به شهادت رساندن دانشجو و طلبه و عناصر انتظامی و بسیجی به دست پیاده‌نظام دشمن گفتند: آنها فكر می‌كردند كار جمهوری اسلامی تمام شده و می‌توانند ملت ایران را به خدمت اهداف خود بگیرند اما احمق‌ها باز هم اشتباه كردند و باز هم ملت ایران را نشناختند.

ایشان هوشیاری مردم در بی‌اعتنایی به فراخوان‌های بدخواهان ایران و نقش‌آفرینی متعهدانه جوانان در خیابانها و دانشگاهها از جمله وظیفه‌شناسی بسیج دانشجویی و بسیج اقشار را باعث ناكامی دشمن خواندند و در عین حال تأكید كردند: نقشه دشمن باطل شد اما این هشدار به همه داده شد كه نباید از كید دشمن غفلت كرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین شگردهای جبهه مقابل برای ناامیدسازی جوانان، گفتند: سعی آنها این است كه با به رخ كشیدن مشكلات معیشتی و تورم و گرانی، جوان ایرانی را ناامید كنند در حالی كه اولاً همه این مشكلات قابل رفع است و به توفیق الهی برطرف خواهد شد. ثانیاً مشاهده مشكلات باید موجب افزایش انگیزه برای یافتن راههای رفع آنها و كمك به افرادی ‌شود كه در میدان برای حل آنها تلاش می‌كنند. ثالثاً در كنار مشكلات، پدیده‌های امیدآفرینِ بسیار و پُرشماری در كشور وجود دارد كه بدخواهان نمی‌خواهند این پدیده‌ها دیده شوند.

ایشان، پیشرفت‌های كشور در عرصه‌های علم و فناوری، زیرساخت‌های رو به رشد صنعتی و كشاورزی و حمل و نقل، تربیت نیروی انسانی، فعالیت‌های عمرانی در مناطق محروم و دوردست كشور، پیشرفت در سیاست بین‌المللی، عزت ملی و در اقتدار نظامی و دفاعی كشور را از جمله حقایق امیدبخش و نویددهنده آینده روشن خواندند و گفتند: دشمن می‌خواهد این حقایق از یاد برود و جوان ایرانی از آنها مطلع نشود.

رهبر انقلاب با انتقاد از برخی افراد به علت خدشه كردن در مقوله امید و امیدواری و متهم كردن دیگران به بی‌اطلاعی از واقعیت‌ها گفتند: آنها می‌گویند شما از واقعیت‌ها خبر ندارید در حالی كه واقعیت مورد نظر آنها همین مشكلات اقتصادی و معیشتی است كه همه از آن خبر دارند و در رنج هستند.

اقدام برخی‌ها در اشارات مكرر به وجود افراد بدون پایبندی به دین و انقلاب در لایه‌های اجتماعی، شگرد دیگری برای كشتن امید در دلها بود كه رهبر انقلاب با اشاره به آن گفتند: این مسئله مخصوص امروز نیست و حتی در دهه 60 هم كه جبهه‌ها مملو از جوانان مؤمن بود، افرادی در تهران و شهرهای بزرگ نه تنها بی‌خیال و بی‌مسئولیت بودند بلكه كشور را هم مسخره می‌كردند كه شرح حال‌ رزمندگان و روایت احساس دلتنگی آنها در زمان بازگشت به شهرهای بزرگ، به علت همین مسئله بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: امروز هم افرادی هستند كه به اسلام و انقلاب و حتی به تعهد ایرانی پایبند نیستند، اما اینها ملت ایران نیستند؛ همچنانكه در مدینه النبی هم عده‌ای بودند كه قرآن از آنها به منافقین و یا مُرجِفون یعنی شایعه‌پراكنان و ترس و تردید پراكنان یاد می‌كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، گسترش هزاران هسته مقاومت در مساجد و هیئت‌های سراسر كشور و برخاستن جوانان مدافع حرم و امنیت از آنها، وجود دانشجویان و طلبه‌های با بصیرت و استوار، فعالان سخت‌كوش جهاد تبیین و گروههای كمك مؤمنانه را نقاط امیدآفرین دیگری در حركت پر افتخار ملت و جوانان با وجود انبوه لغزشگاهها دانستند و افزودند: فعالان حوزوی و دانشگاهی و صاحبان جایگاههای اجتماعی و مورد توجه مردم، با رفع شبهات و خنثی كردن شیوه‌های بدخواهان برای بدبین كردن جوانان به مسئولان و به حركت سیاسی و اقتصادی كشور و همچنین بدبین كردن افراد به یكدیگر، در تقویت ایمان و امید مردم تلاش كنند.

«بدبین كردن مردم به انتخابات» یكی دیگر از شیوه‌های یأس‌آفرینی دشمن بود كه رهبر انقلاب با اشاره به آن گفتند: درباره انتخابات در آینده صحبت خواهم كرد اما انتخابات امسال انتخابات بسیار مهمی است كه از هم اكنون دشمن توپخانه خود را برای تخریب آن فعال كرده، آن هم در حالیكه 9 ماه با انتخابات فاصله داریم.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام سید حسن خمینی تولیت آستان مقدس امام راحل(ره)، با بیان اینكه انقلاب اسلامی مردمی‌ترین انقلاب جهان است، نظام «جمهوری اسلامی» را بزرگترین میراث حضرت امام(ره) دانست و اتكا به آحاد مردم از طریق انتخابات‌، پیشبرد اهداف اسلامی از مسیر فقه پویا و تأمین عزت ملی در قالب استقلال سیاسی را از مهمترین ویژگی‌های نظام برشمرد.

دسترسی سریع